2016-02-02 - Rekordowa kwota zebrana na rzecz WOŚP

Od lat finał WOŚP jest dla nas ważnym wydarzeniem i od lat wolontariusze Sztabu Elementarz aktywnie włączają się w tę akcję. W tym roku sztab liczył 115 wolontariuszy. Najmłodszy miał 5 lat, najstarszy 62. W dniu Finału pogoda i nastroje dopisały wyjątkowo. Dzięki ogromnemu zaangażowaniu wolontariuszy i mieszkańców Katowic poraz kolejny pobiliśmy rekord Sztabu. Zebraliśmy bowiem 76 049, 33 zł!

 

Dziękujemy! ♥

 

25. Finał WOŚP zadedykowano najmłodszym oraz osobom starszym: 'Dla ratowania życia i zdrowia dzieci na oddziałach ogólnopediatrycznych oraz dla zapewnienia godnej opieki medycznej seniorom'

 

 


2016-11-30 - Nauczycielki oddziałów przedszkolnych doskonalą swoje umiejętności zawodowe

Dzięki przychylności Dyrektora Zespołu Szkół Zawodowych i Artystycznych w Lesku Pana Grzegorza Brajewskiego odbyły się warsztaty fotograficzne dla nauczycielek z gmin Lesko i Rymanów. Zajęcia w tym zakresie prowadził Sebastian Trafalski nauczyciel Liceum Plastycznego. Pan Sebastian jest absolwentem Akademii Sztuk Pięknych o kierunkach: Rysunek, malarstwo, rzeźba, fotografika i film. Uczestniczkom przekazał podstawowe zasady dobrego fotografowania, w siedzibie szkoły – pracowni fotograficznej w dniu 8 listopada bieżącego roku. Najpierw zaznajomił z rysem historycznym fotografii. Pierwszą trwałą fotografią był obraz wyprodukowany w 1826r przez Josepha Nicephorea Niepcea francuskiego wynalazcę. Produkcja pierwszego zdjęcia wymagała ośmiogodzinnej ekspozycji w słoneczny dzień/ przy próbach odtwarzania eksperymentu uzyskiwano czasy rzędu kilkunastu godzin a w ekstrymalnych warunkach nawet od 40 – 60 godzin./ Natomiast pierwsze zdjęcie kolorowe zostało zrobione w 1861r przez szkockiego fizyka a także przez dwóch francuskich wynalazców. W pełni kolorowa płytka zwana autochromem została wprowadzona na rynek po 1907r. Jan Szczepanik polski nauczyciel, wynalazca zwany „ polskim Edisonem” był autorem 50 wynalazków i kilkunastu opatentowanych pomysłów technicznych z dziedziny fotografii barwnej, tkactwa czy telewizji. Aparat cyfrowy stworzony został w 1975r przez inż Sterea Sassona z Kodaka. Był to raczej prototyp. W pierwszym aparacie cyfrowym zdjęcia zapisywane były na kasecie magnetofonowej za pomocą magnetofonu. Aparat ważył wówczas 4 kilo. Obecnie korzystamy z aparatów kompaktowych lub aparatów lustrzanka. Aparat kompaktowy to aparat o niewielkich rozmiarach, zwartej budowie i uproszczonej obsłudze. Aparat lustrzanka czyli wyższa jakość zdjęć i szeroki zakres manipulacji, głębia ostrości, wymienny obiektyw, szybkość reakcji aparatu, podgląd „analogowy”.

W czasie odbywania warsztatów nauczycielki próbowały wykonywać zdjęcia portretowe, prowadzący zajęcia podał kilka ważnych wskazówek dotyczących tła fotografii, uzyskania odpowiedniego oświetlenia twarzy i wiele innych. Ponadto uczestniczki zajęć zapoznały się z programem pozwalającym poprawić zdjęcia to program Photoshop. Przy pomocy Photoshopu można usunąć niedoskonałości skóry. Wady skóry koryguje się za pomocą punktowego pędzla korygującego. Można też tchnąć więcej życia w oczy. Oczy są zwierciadłem duszy a niewiele można z nich wyczytać jeśli powstaje efekt czerwonych oczu. Photoshopem można przywrócic ich naturalny blask. Można wyczarować jasne białe zęby, wzmocnić kolory. Takie wiadomości z fotografii przekazał uczestniczącym w warsztatach sympatyczny nauczyciel Pan Sebastian Trafalski.

 

Zofia Przygórzewska - Fundacja 'Elementarz'

 

 

 

 


2015-12-30 - Konferencja 'Edukacja ma przyszłość'

26 listopada 2016 r. odbyła się konferencja „Edukacja ma przyszłość” w ramach XIX Zjazdu Stowarzyszenia Nauczycieli Edukacji Początkowej.

Program Konferencji obejmował m.in.: 

 

  • wykład inauguracyjny prof. dr hab. Eugenia Rostańskiej „Edukacja ma przyszłość”,
  • koncert dzieci ze szkoły „Łejery” z Poznania. 'Teatrzyk Piosenny Łejery', zaśpiewał piosenki z 'Naszego Elementarza' w programie pt: 'Śpiewaj z nami - Łejerami'.
  • sesje warsztatowe. Uczestnicy w każdej sesji dowolnie wybierali najbardziej interesujące ich warsztaty':

- Wioletta Jenderko, Joanna Łukasik: 'Matematyczne perpetuum mobile, czyli jak uczyć z pasją',

- Dorota Surman: „Zamek Króla Białego i Króla Czarnego, czyli słów kilka o szachowych pojedynkach'  (wprowadzenie do warsztatu - Paweł - Więcek),

- Jakub Cikała: 'Wykorzystanie potencjału gier w edukacji',

- Danuta Morańska: 'Grywalizacja w szkolnej klasie',

- Tomasz Rygielski:  'Programować każdy może',

- Elżbieta Drygas, Jerzy Hamerski: 'Lekcja z piosenką',

- Małgorzata Boćko, Magdalena Oleksy-Zborowska: ' Którędy droga, czyli wykorzystanie teorii inteligencji wielorakich w praktyce edukacyjnej'
  (wprowadzenie do warsztatu - Maria Lorek oraz Lidia Wollman),

- Beata Stachańczyk: 'Ekoplastyka, czyli recykling twórczy'.

 

  • zwiedzanie stoisk wydawniczych,
  • panel dyskusyjny.