2024-02-27 - 27 lutego obchodzimy Światowy Dzień NGO

NGO (skrót od angielskiego non-government organisation) są żywą strukturą tworzącą wielobarwny pejzaż społeczeństwa obywatelskiego: diagnozują problemy, przedstawiają rozwiązania i realizują działania, które wspierają rozwój mniejszych i większych społeczności. Obchody święta mają na celu zainspirowanie ludzi do aktywnego angażowania się w działalność organizacji pozarządowych, zachęcenie NGO do realizacji wspólnych przedsięwzięć oraz współpracy z sektorem publicznym i prywatnym. Nasza Fundacja to również NGO. Od 1992 roku działamy w sektorze edukacji, skupiając się w głównej mierze na prowadzeniu przedszkoli i szkół podstawowych ????
 
 
 
 

2024-02-21 - Akcja Tabliczka Czekolady na Kresy

W imieniu Górnośląskiego Oddziału Stowarzyszenia Wspólnota Polska serdecznie zapraszamy wszystkich mieszkańców Górnego Śląska, uczniów, nauczycieli, organizacje pozarządowe, przedsiębiorców, stowarzyszenia i placówki kulturalne do udziału w Wielkanocnej zbiórce dla dzieci na Kresach. Zbieramy czekolady ???? dla przedszkolaków oraz uczniów placówek edukacyjnych z polskim językiem wykładowym i szkół sobotnich prowadzonych przez organizacje polskiej mniejszości narodowej w obwodzie lwowskim na świąteczny prezent z okazji Świąt Wielkiej Nocy ????
Zbiórkę prowadzimy w Niepublicznej Ogólnokształcącej Szkole Muzycznej I st. 'Elementarz' w Katowicach, przy ul. Studenckiej 18 do 7 marca br.
 
Wielkanoc to święta nadziei i radości –niech uśmiech zagości na twarzy polskich dzieci w czasie okrutnej wojny.
 

2024-02-07 - Fundacja 'Elementarz' przejmie do prowadzenia szkoły podstawowe przeznaczone do likwidacji

Informacja o likwidacji szkoły prowadzonej przez jednostkę samorządu terytorialnego albo przez podmiot prywatny jest dla rodziców, nauczycieli oraz mieszkańców małych miejscowości bardzo trudna do zaakceptowania. Poprzez likwidację placówek oświatowych, samorządy szukają przede wszystkim oszczędności. Decyzje te sprawiają, że rodzice zmuszeni są dowozić swoje dzieci do szkół znajdujących się w innych miejscowościach, a nauczyciele pozostają bez pracy. Choć proces likwidacji placówek oświatowych nie jest dla samorządów łatwy, od kilku lat można zauważyć tendencję spadkową jeśli chodzi o liczbę prowadzonych szkół. 

W sytuacji sprzeciwu społeczności szkolnej i lokalnej wobec niesprawiedliwego zamiaru likwidacji placówki rozwiązaniem są organizacje pozarządowe takie jak nasza Fundacja, która po przeanalizowaniu sytuacji demograficznej i finansowej placówki jest gotowa przejąć ją do prowadzenia.


Jeśli Państwa szkoła jest zagrożona zamknięciem lub likwidacją zachecamy do wepełnienia formularza i wysłania go na adres sekretariat@elementarz.edu.pl

lub do kontaktu telefonicznego pod numerem 32 252 79 38. Jesteśmy gotowi do podjęcia rozmów z władzami samorządów również w Państwa imieniu.

 


2024-02-02 - Za nami 32. Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy!

Za nami piękny i kolorowy 32. Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy❗️ Jesteśmy gotowi na podsumowanie wielkiego grania w Sztabie #3289 „Elementarz” ????
100 najwspanialszych i najwytrwalszych wolontariuszy naszego sztabu zebrało kwotę
1️⃣4️⃣5️⃣ 4️⃣6️⃣4️⃣,1️⃣6️⃣????, w tym 23 696,00 zł to kwota wpłacona do eSkarbonek. Na pewno Was zaciekawi też informacja, że w „najbogatszej” puszce było aż 10 187,52 zł ‼️ Dziękujemy Wam wszystkim, zarówno kwestującym jak i darczyńcom za ogrom emocji i serdeczności oraz że byliście z nami w tym szczególnym dniu ???? Jak co roku osobiste podziękowania kierujemy do Szkolny Patrol za dwa dni bardzo ciężkiej i owocnej pracy w supermarketach i galeriach handlowych na terenie Katowic. Dziękujemy uczniom Niepubliczna Ogólnokształcąca Szkoła Muzyczna I st. 'Elementarz' oraz Niepubliczna Szkoła Podstawowa „Elementarz” za wytrwałe kwestowanie na ulicach i online, Grupa Protektom za czuwanie nad bezpieczeństwem naszego sztabu i wolontariuszy, Pizza Hut Katowice za pyszne jedzonko dla naszych zmarzniętych wolontariuszy i głodnej sztabowej załogi ???? Dziękujemy BioBazar Huta Baildon, Międzynarodowe Centrum Kongresowe w Katowicach oraz Akademia Górnośląska w Katowicach za zorganizowanie wydarzeń i ugoszczenie naszych wolontariuszy. Dziękujemy za pomoc Żłobek 'Elementarz Przyjazny Rodzinie', wszystkim członkom sztabu, osobom liczącym pieniądze oraz tym, którzy przyczynili się do zorganizowania Finału???? Wykonaliście kawał dobrej roboty. Naprawdę możecie być z siebie dumni! ❤
W myśl hasła 'Płuca po pandemii' Fundacja WOŚP przeznaczy zebrane pieniądze na zakup sprzętu do diagnozowania, monitorowania i rehabilitacji chorób płuc pacjentów na oddziałach pulmonologicznych dla dzieci i dorosłych ???? Dziękujemy za wszystkie nadesłane zdjęcia i filmy ???? Radość ze wspólnego grania wciąż wypełnia nasze serca???? Do zobaczenia w 2025 roku ????

2024-01-31 - Przekaż 1,5% podatku Fundacji Elementarz

Fundacja 'Elementarz' jest organizacją pożytku publicznego widniejącą w wykazie organizacji pożytku publicznego uprawnionych do otrzymania 1,5% podatku dochodowego od osób fizycznych za 2023 rok w 2024 roku.
W 2023 roku dzięki naszym darczyńcom otrzymaliśmy z 1,5% kwotę 6130,30 zł. Środki te przeznaczyliśmy na doposażenie małych wiejskich szkół w pomoce dydaktyczne. Zakupiliśmy także zabawki dla przedszkoli i żłobków ????⚽️????
Podaruj dzieciom skrzydła, przekaż 1,5% podatku Fundacji 'Elementarz'⬇️
 
 
 
 
 
 

2023-12-21 - Życzenia Świąteczne

Z okazji nadchodzących Świąt Bożego Narodzenia składamy najserdeczniejsze życzenia.

Niech ten wyjątkowy czas będzie okazją do spędzenia chwil w gronie najbliższych, napełnienia serc radością i spokojem.

Niech będzie to czas refleksji nad wartościami, które są fundamentem naszej codzienności.

W Nowym Roku życzymy zdrowia, szczęścia, sukcesów, inspiracji i pięknych momentów spędzonych z rodziną i przyjaciółmi.

 

 

Zarząd Fundacji 'Elementarz'

i pracownicy

 

 


2023-12-20 - Trwa nabór wolontariuszy Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy

Już 28 stycznia 2024 r. odbędzie się 32. Finał Wielkiej Orkiestry Światecznej Pomocy. Serdecznie zapraszamy do dołączenia do grona wolontariuszy. Rekrutacja online to najszybsza forma rejestracji. Za pomocą iwolontariusz.wosp.org.pl możesz zgłosić się i samodzielnie uzupełnić formularz zgłoszeniowy. Sztab #3289 Elementarz zagra w tym roku po raz 20! Czekamy na Was!

 


2023-12-19 - Jasełka w Szkole Podstawowej nr 14 Fundacji 'Elementarz' w Zawierciu

Wczorajszy wieczór upłynął nam w cudownej świątecznej atmosferze ⭐️
Mieliśmy przyjemność wziąć udział w jasełkach przygotowanych przez uczniów i przedszkolaków Szkoły Podstawowej nr 14 Fundacji 'Elementarz' w Zawierciu. Wszystkie występy oglądaliśmy z zapartym tchem ???? W świąteczny nastrój wprowadziło nas nie tylko przepiękne przedstawienie, ale również wspaniale wykonane polskie kolędy. Po jasełkach odbył się kiermasz stroików, ozdób świątecznych i ciast wykonanych przez uczniów i rodziców. To był wieczór pełen radości i niekończących się wzruszeń.
Serdecznie dziękujemy za zaproszenie ????

2023-12-18 - Za nami Weekend Cudów

Za nami Weekend Cudów ❤

Fundacja 'Elementarz' jak co roku włączyła się do projektu Szlachetnej Paczki. Obdarowane zostały wszystkie wybrane rodziny.

Cieszymy się, że pomogliśmy zmienić ich życie na lepsze!


2023-11-20 - Wesprzyj z nami szlachetną paczkę!

Jak co roku włączyliśmy się do Szlachetnej Paczki ????
Tym razem wsparciem obejmiemy rodzinę - panią Marię i jej syna Aleksandra oraz samotną osobę - panią Martę.
Szczegółowy opis sytuacji materialnej wspieranych osób oraz spis potrzeb zostały przedstawione na załączonym niżej plakacie ????
Pojemniki, do których można wrzucać produkty zostały umieszczone przy wejściu do Niepubliczna Ogólnokształcąca Szkoła Muzyczna I st. 'Elementarz'
(ul. Studencka 18, Katowice). Serdecznie zachęcamy do wsparcia zbiórki ❤