Edukacja domowa to spełnianie obowiązku szkolnego poza szkołą. Dziecko uczy się w domu, a rodzic jest jego nauczycielem. Uczeń zdobywa wiedzę we własnym tempie, a taka edukacja ma indywidualny charakter.To rodzic decyduje i dopasowuje grafik zajęć dziecka do rytmu rodziny.
Mimo nauczania domowego, dziecko jest formalnie zapisane do szkoły na terenie swojego województwa. Otrzymuje legitymację szkolną i ma prawo uczestniczyć w dodatkowych zajęciach organizowanych przez szkołę. Pod koniec roku szkolnego dziecko musi podejść do egzaminu kwalifikacyjnego. Egzaminy składają się z części pisemnej i ustnej - zawierają one zakres materiału z całego roku szkolnego. Do egzaminu uczeń może przystąpić w dowolnym momencie po uzgodnieniu terminu z dyrektorem szkoły, jednak nie później niż w dniu zakończenia zajęć edukacyjnych. Spełnianie obowiązku szkolnego poza szkołą reguluje art. 37 Prawa oświatowego.
Podczas pobytu za granicą uczeń ma prawo do bezpłatnej, publicznej edukacji. Dzieci polskich obywateli przebywających poza granicami kraju realizują obowiązek szkolny i obowiązek nauki w danym kraju zamieszkania w lokalnym systemie edukacji, zgodnie z obowiązującymi tam przepisami. Uzupełnieniem tej edukacji mogą być zajęcia z języka polskiego, historii i geografii Polski i ewentualnie innych przedmiotów w ramach polskich szkół sobotnich. W kilku krajach możliwa też jest nauka języka polskiego, jako przedmiotu lub w ramach zajęć dodatkowych, w lokalnych systemach edukacji.
Jednakże są przypadki, w których uczeń nie może skorzystać z prawa do bezpłatnej, publicznej edukacji w kraju zamieszkania, ponieważ nie pozwala mu na to jego sytuacja rodzinna czy inne okoliczności losowe (dotyczy to np. dzieci podróżujących po świecie z rodzicami wykonującymi wolne zawody, przebywającymi na krótkich stażach zagranicznych), albo jest zainteresowany (równolegle z nauką w lokalnym systemie edukacji) kontynuowaniem nauki w polskim systemie oświaty. W takim przypadku uczeń (posiadający polskie obywatelstwo) na każdym etapie edukacji, począwszy od obowiązkowego przygotowania przedszkolnego aż do ukończenia szkoły ponadgimnazjalnej, może skorzystać z tzw. nauczania domowego w Polsce. Przepisy dotyczące realizacji obowiązku szkolnego i obowiązku nauki poza szkołą zawiera art. 16 ust. 8-14 ustawy o systemie oświaty.
Współpracujemy z Polskimi Szkołami Internetowymi Libratus oraz Centrum Nauczania Domowego.
Szkoły Podstawowe Fundacji "Elementarz" zapraszają kandydatów do edukacji domowej.
Kontakt:
Centrum Nauczania Domowego
ul. Szlak 20/7, 31-153 Kraków
Tel.: + 48 12 399 43 59
sekretariat@domowi.edu.pl
Polskie Szkoły Internetowe Libratus
ul. Szlak 20/7
31-153 Kraków
Tel.: +48 12 44 66 865
sekretariat@libratus.edu.pl
Wymagania egzaminacyjne dla egzaminu ósmoklasisty - rozporządzenie.
Informatory CKE dotyczące egzaminu ósmoklasisty w roku 2025 - do pobrania.
Terminy egzaminu ósmoklasisty w roku 2025 - do pobrania.
Wymagania edukacyjne:
Wymagania egzaminacyjne:
Programy nauczania i podręczniki: